03. Toulky světem - Řím

21.06.2009 01:03

Ř Í M

     V Římě je v létě vedro jako u nás v zimě, ale co to povídám. Nebudeme se zabývat globálním oteplováním, jen se snažím vás pozvat do Říma.

Samozřejmě každého za své. :-)

- Frenky -

 

Prostě jsem chtěl na úvod jenom říci, že je docela dobrý dorazit do Říma v lednu. Neb u nás je občas 13 stupňů pod nulou a tam chvilkami 13 nad nulou. Počasí je na prodloužený víkend docela vodvaz a tím zdaleka výhody nekončí. Dále je to při cenách lowcostů a cenách hotelů kolem centrálního nádraží Termini docela, na západní zemi, levná záležitost. Poslední výhoda pro toho, kdo chce prolejzat památky, a neprolejzat památky v Římě může akorát zatvrzelý ignorant, je taková, že turisté jsou doma po svátcích a všude je relativně volný prostor a hodinové fronty s masomlejnem na cokoliv se nekonají. Proto vzhůru do Říma. J

Potom mne napadá ještě jedna výhoda pro zatvrzelé cestovatele, kteří v Římě ještě nebyli, a sice v tom městě je schovanej ještě jeden stát. Asi tušíte, je to Vatikán. Nemusíte ani překročit řeku Tiberu, abyste byli ve Vatikánu, i když na ostrov na řece je pro každého Čecha záhodno dojít, neb se tam v kostele sv. Bartoloměje nacházejí ostatky slavného Slavníkovce sv. Vojtěcha.

Zkrátka, kdo má k svatému stolci odpor, může navštívit ještě na jiném břehu řeky alespoň jeden ze tří kostelů, které jsou dle Lateránských dohod také součástí papežského státu. Například od nádraží Termini  coby kamenem dohodil, stojí chrám Santa Maria Maggiore, který je významný pro nás rodáky od české kotliny tím, že tam jeden z papežů posvětil (hlaholil) kázání jinou řečí než latinou a byli u toho samozřejmě u nás tolik slavní bratři Cyril s Metodějem.

Ten, kdo má ještě o něco víc rád Cyrila, tak ať se vydá do kostela sv. Klementa. Jaká náhoda, proč posílám neznaboha zrovna tam, řekne si odpůrce církve a určitě se mu tam nebude chtít, ale předem varuju neznalce a doporučuju vyrazit tím směrem. Neb se v tomto na pohled malém stánku bóžím nacházejí ukrytá spodní patra historie. V současnosti je pro chtivé oči pod kostelem zpřístupněno ještě jedno starší patro raně středověkého kostela s hrobem právě sv. Cyrila (ostatky jsou v kapli nad povrchem) a ještě pod ním se nachází předkřesťanské patro s modlitebnou staroperského boha Mirthy.

Tak a kdo není na křesťany, antiku ani na krásné ženy na renesančních obrazech a ani trošičku na macaté ženy baroka, tak ať si dá raděj v lednu doma v hospodě pivo a počká na koupací sezonu. Řím je totiž asi 30 kilometrů od moře. Od letiště Leonarda da Vinciho se může trempíř vydat na západ, protože letiště je k moři tak akorát na půl cesty. Tzn. pro pravověrné trempy tak akorát půldenní šlapačka k vodě.

 Tak Ahoj zase někdy, třeba v Římě….

  Zdraví Frenky…

Fotogalerie