04. Vandr na Ledovky

21.06.2010 13:42

Na Ledovky

(12.-14-listopadu 2010)

dodal: SAM 

  

Slovo dalo slovo a tak 2 kamarádi z Ústí n.L. a dalších 5 lidiček z půlky republiky se dohodlo, že si užijí mrazivého víkendu, nebo přímo prvního letošního sněhu na Ledovkách, jak říkáme pískovcům na sever od Máchova jezera. Přízemní mrazíky a poprašek sněhu v Krušných horách  z minulého týdne naznačovaly, že tomu bude opravdu tak.

Celý nedočkavý jsem proto již týden předem zabalil teplejší spacák a oblečení včetně nutného kulicha na spaní a nakoupil  typicky zimní tučné zásoby jídla.

Ve snaze zabezpečit kvalitní muziku u ohně se rozhlásilo, ať si každý vezme kytaru, aby nějaké byla, kdyby kamarád zapomněl.Těsně před odjezdem, ve čtvrtek, počasí udělalo další kotrmelec a oteplilo se, ale již nebyl čas ani chuť znovu vše přebalovat a tak jen s sebou o 2 litry vody víc, to když nebude ten sníh a v pátek se vyrazilo. Sraz byl ve známé hospůdce Na rybníčku ve Starých splavech. Přijel jsem jako poslední a vida, nebyl jsem jediný kdo nevěřil rozmarům počasí. Kamarád, co byl den předtím v Polsku hlásil, že tam foukal mrazivý vichr.

Kytary také všichni měli a tak jsme záhy vyrazili směr nejbližší kempík. Byla tmavá noc, ale čelovky jsme jako správní trampové nevytáhli, až těsně pod kempem, kdy už někteří zamotáni do mlází, či bezradně se plazící po stěně mokrého úvozu, nevěděli kudy kam. Pot se z nás jen řinul. Odměnou tam nahoře ve skalách nám byl nádherný udržovaný kempík a co víc, byli tam další kamarádi. To znamená tři partičky lidí, věkově tak od 25ti do 60ti .

Oheň vesele plápolal a tak jsme ještě o půlnoci zapěli staré známé odrhovačky, vypili něco čaje a zalezli do spacáků a na voňavé bukové listí. Spalo se jak v bavlnce. Ráno jsem se probudil celý zpocený. Sakra, přes noc se opět oteplilo!  To už bylo jasné, že vše zimní musí dolů,  abychom těch nadcházejících 20 km nějak ušli. Kdosi zamumlal, že prý hlásili až 18 stupňů na víkend. Zatracený vedro a zrovna teď a na Ledovkách! Po krátké snídani se jednotlivé party rozešly do všech směrů. My měli namířeno přes hory a doly až k vesnici Hradčany. Prošli jsme cestou nádherná místa. Například indiánský kemp s lapači snůkempík s kostmi zvířat, kempík u studánky, jeden starý trampský srub. V jednom kuse nahoru na skály a zase dolů. To už z nás opravdu lilo, počasí bylo jak v létě! V jedné menší rokli jsme dokonce objevili jakýsi zmenšený Stone Henge a pak už jsme stoupali po značce kolem patníku KSČ až  ke starým zákopům z  bůhvíjakého století na vrcholu masívu.  Brzy se začalo stmívat a tak rychle vyhledat místo na spaní, samozřejmě, že opět trampský kempík, nanosit už téměř po tmě dříví a pak něco jako obědo-večeře. Večer k nám přibyli ještě dva kamarádi také muzikanti, takže devět lidiček. Nálada byla skvělá!  Kamarádi kytaristi nezklamali. Hrála se klasika i novější věci vesměs tak do roku 95 a bylo nám skvěle. Usínalo se v úplném bezvětří těsně pod vrcholem masívu, byla letní noc a v to v půlce listopadu! Ráno nás budily paprsky jasného slunce a po chvíli i vybrnkávání kamarádů, co si vařili snídani. Nemohli jsme se toho místa nabažit, bylo nám tady opravdu dobře. Z nedaleké skalky se otevíral nádherný výhled na kdysi zakázané pásmo s bývalým vojenským letištěm. Tam jsme po dlouhém snídaňo-obědě a přezpívání půlky Ryvolova repertoáru vyrazili. Po zdolání průrvy pak opět klesání až k Ploučnici.

Vody bylo hodně a tak se nechtělo brodit. Naštěstí stržený můstek z letních povodní už byl zase na svém místě, to že jsme si trochu zašli vůbec nevadilo. Na druhé straně Ploučnice bylo hodně proželezněných pískovcových útvarů a také pár prastarých šachet na železnou rudu. Nejvíce nás však zaujaly hluboko v lesích ukryté jeskyňky poustevníků v jejichž stínu jsme se v duchu modlili, aby se alespoň na chvilku ochladilo!

Nedělní čas rychle utíkal a tak honem k nádraží. Pod nádražním nápisem Mimoň se však nikdo fotit nechtěl a tak už jen v nádražní hospůdce pivko či kofolu a jelo se domů. Ještě teď když zavřu oči se mi zdá o krásné listopadově-letní pohodě roku 2010 na Ledovkách.

Pro časopis Vítr sepsal SAM