05. Psáno v sedle

21.12.2002 12:26

 

Ahojky kamarádi...
    Od tohoto čísla budu ve spolupráci s Tetřevem pro Vás připravovat tuto stránečku. Protože si uvědomuji, že málokdo koně vlastní, tak nebudu udílet žádné praktické rady, ale spíše informovat o různých zajímavostech, které se koní a dění kolem nich týkají.Pokud by ovšem někdo praktickou radu chtěl, nechť se s důvěrou na mě obrátí : merlinul@centrum.cz a já se pokusím mu odpovědět.

    Merlin

    Westernové ježdění

    Westernové ježdění vzniklo v 19. století v Severní Americe během dobytkářské éry.  Kovbojové potřebovali mít obratné a pohyblivé koně, kteří se dali ovládat jednou rukou, aby jejich jezdci mohli lépe pracovat. A protože na koních trávili celé dny a noci, potřebovali mít také pohodlná sedla zvláštní konstrukce. Jezdci byli často nuceni překonávat v sedle dlouhé vzdálenosti. Z toho důvodu hledali pohodlný a bezpečný způsob jízdy tak, aby se jezdec i kůň unavili co nejméně. Tímto způsobem vznikal westernový jezdecký styl.  Způsob jízdy během práce a během různých her, pořádaných ve volných chvílích, tvoří základ dnešního sportovního westernového ježdění.  Nekonečné dobytčí ranče zmizely, ale umění kovbojů zůstalo. Spousta lidí zjišťuje, jak je toto ježdění příjemné a uvolněné a stále více se jich tomuto (u nás mladému) sportu věnuje.  Je to sport jako každý jiný a velice rychle se u nás rozšiřuje. Snad je to díky té romantice divokého západu, vždyť kdo by se jako chlapec nechtěl stát kovbojem (či kovbojkou - promiňte děvčata).
    V okolí Ústí party nadšenců pořádají každý rok různé neoficiální westernové závody, kde lze získat představu , o čem to vlastně je. Jsou určeny pro jezdce, kteří vlastní koně, ale nemohou či nechtějí závodit na oficiálních přeborech. O to více jsou do tohoto sportu nadšení a to se projevuje při atmosféře závodů.
    A tak kdyby jste se chtěli někdy na westernové závody podívat, předkládám vám popis nejčastěji ježděných soutěží. Můžete potom před svou drahou polovičkou dělat odborníka přes western. Můžu potvrdit, že to zabírá, Tetřev to dělá pořád (jé, to jsem zase něco plácnul). Ale hlavně budete vědět vo co go. Takže . . .

    Barrel race

    Je to rychlostní závod v jízdě okolo barelů. Pro tuto hru se rozestaví tři barely do tvaru trojúhelníku a jezdec musí okolo každého projet plný kruh. Může si vybrat zda začít vpravo či vlevo, třetí barel je umístěn na konci arény a objíždí se jako poslední. Jezdec se smí barelu dotknout, ale nesmí ho převrátit. Za převrácení je mu započteno 5 trestných vteřin. Jede se na čas.


    Pole bending

    Také zde je testována rychlost a obratnost. Pole bending doslova znamená ohýbání se okolo tyčí. Postaví se do řady šest tyčí mezi nimiž je rozestup 7 metrů. Jezdec na koni nejprve cválá co nejrychleji k nejvzdálenější tyči a vrací se kličkováním mezi jednotlivými tyčemi. Ještě jednou se vrací kličkováním zpět k nejvzdálenější tyči a pak pádí podél tyčí rovně do cíle.Za povalenou tyč se načítá 5 trestných vteřin.
     

    Trail

    Zde se trať skládá z různých překážek, které musí kůň překonat. Tři z nich jsou povinné. Otevření a zavření branky, couvání mezi kládami na zemi a jízda přes 4 klády na zemi. Dále se používá např. přecházení můstku, procházení brankou, úkroky do strany či přenášení břemene z místa na místo. Hodnotí se především poslušnost koně, jeho jistota a způsob pohybování. Kůň musí vždy sledovat kam dává nohy a nesmí žádnou překážku porazit. Důvěra koně k jezdci zde hraje velkou roli.

    Key hole

    neboli klíčová dírka je soutěž, kdy jezdec v plné rychlosti vjíždí do kruhu o průměru 6 m, bleskově se otáčí a cválá zpět do cíle. Hodnotí se čas a za překročení obvodu kruhu je jezdec diskvalifikován.
 

    Záchrana

    Jezdec se vřítí do arény, objede sud stojící přibližně v polovině arény, za ním naloží čekajícího spoluhráče a oba dva cválají zpět do cíle (ano, skutečně sedí oba na jednom koni). Jezdí se vyřazovacím způsobem, vždy dva koně v aréně. Tyto soutěže jsou spíše jen hry, skutečné westernové ježdění se odehrává v jiných disciplínách jako jsou např. drezůra (Reining, Western Pleasure, Western horsemanship), pracovní disciplíny s dobytkem (Cutting - oddělení jednoho kusu od stáda ) či Haltershow (posuzování vzhledu a stavby těla koně).Ovšem na našich amatérských závodech jsou nejčastější. Jde totiž především o zábavu.

    - MERLIN -